Reînoirea Parteneriatului cu Serviciul de Probațiuni de pe lângă Tribunalul Maramureș


S-a reînnoit protocolul de colaborare inter-instituțională pentru facilitarea reintegrării sociale a persoanelor liberate din Penetenciarul Tăuții de Sus, între Serviciul de Probațiuni de pe lângă Tribunalul Maramureș și 10 instituții din Baia Mare, printre care ne numărăm și noi,  care pot oferi sprijin pentru aceștia ,pe o perioadă limitată de timp, dar care să-i ajute pe cei care se liberează să poată depăși perioada imediat următoare liberării pentru a-și căuta de lucru. Angajamentul Asociației noastre este de a-i ajuta pe aceștia cu alimente, îmbrăcăminte, încălțăminte, funcție de disponibilitățile noastre, atât pentru aceștia cât și pentru membrii familiilor acestora. În data de 22/05/2013 am participat la o întâlnire între reprezentanții celor 10 instituții și deținuții care urmează să fie liberați, pentru discuții. La această întâlnire, Asociația noastră a îndulcit admosfera cu  cozonaci, prăjituri, suc și apă minerală.