„Riscului de recidivă după închisoare”


În baza  protocolului  de colaborare inter-instituțională pentru reducerea „Riscului de recidiva dupa inchisoare” a persoanelor liberate din Penetenciarul Tăuții de Sus, între Serviciul de Probațiuni de pe lângă Tribunalul Maramureș și 10 instituții din Baia Mare, printre care ne numărăm și noi,  care pot oferi sprijin pentru aceștia ,pe o perioadă limitată de timp, dar care să-i ajute pe cei care se liberează să poată depăși perioada imediat următoare liberării pentru a-și căuta de lucru. Angajamentul Asociației noastre este de a-i ajuta pe aceștia cu alimente, îmbrăcăminte, încălțăminte, funcție de disponibilitățile noastre, atât pentru aceștia cât și pentru membrii familiilor acestora. În data de 26/03/2014 am participat la Sesiunea cu nr.6 între reprezentanții instituțiilor  și deținuții cuprinsi in program, pentru discuții. La această întâlnire, Asociația noastră a îndulcit admosfera cu  cozonaci, prăjituri, suc și apă minerală.